Nieuwe systematiek materiaalplan
Allereerst: het beleid om de vloot jong te houden, altijd nieuw materiaal aan te schaffen, en boten af te stoten voordat ze ingijpende opknapbeurten of renovaties nodig hebben staat wat mij betreft niet ter discussie. Het is volgens mij de enige manier om zo'n grote vloot met uitsluitend vrijwilligers te beheren. De aanpassing van de systematiek gaat uitsluitend om de prioriteitsbepaling van de vervangingsinvesteringen.
Huidige systematiek
- Voor het vaststellen van het huidige vlootplan wordt uitgegaan van een lijst waarin per boottype staat opgegeven wat het ideaal aantal van dat type binnen de vloot van RIC zou moeten zijn. Dit ideaal aantal wordt vastgesteld aan de hand van het verwachte gebruik van de boten (zowel recreatief als voor wedstrijden). Op deze lijst staat bijvoorbeeld dat we 5 jeugdskiffs tot 55 kg zouden moeten hebben en 3 vier-zonders in de recreatievloot.
- Vervolgens wordt het huidige botenbestand van RIC gekoppeld aan deze ideale vlootlijst. Boten die niet kunnen worden gekoppeld dienen afgestoten te worden, open plekken in de ideale lijst moeten worden opgevuld met nieuwe aankopen.
- Om de vervangingsprioriteiten te bepalen wordt vervolgens de volgende methode toegepast. Alle boten krijgen een kwaliteitscijfer, variërend van 8 (zeer goed) t/m 1 (slecht). Een nieuw schip begint met 8 punten. In principe wordt elke twee jaar één punt afgetrokken waardoor het schip na 14 jaar op 1 punt uitkomt. De materiaalcommissie schouwt elk jaar de vloot en kan besluiten extra punten af te trekken of toe te kennen.
- Om tot een lijst van vervangingsprioriteiten te komen zijn de categorieën uit de ideale vlootlijst ondergebracht in prioriteitsgroepen. (De groep Wedstrijd-A skiffs omvat bijvoorbeeld vier categorieën Wedstrijd-A skiffs van verschillende gewichtsklassen.) De grootte van zo'n prioriteitsgroep is variabel, maar omvat meestal ongeveer 5 schepen. Van elk van deze groepen wordt de gemiddelde kwaliteit berekend. De groep met de laagste gemiddelde kwaliteit heeft de hoogste vervangingsprioriteit.
- Op basis van de prioriteitenlijst wordt een aankoopvoorstel opgesteld. In het ideale geval wordt dit gedaan door de lijst van bovenaf door te nemen, uit elke prioriteitsgroep het slechtste schip te nemen en dit voor te dragen voor vervanging door een nieuw schip (of een RIC-schip van betere kwaliteit uit een andere categorie door te schuiven).
Nadelen
In de praktijk werd de laatste jaren nogal eens afgeweken van de prioriteitenlijst om tot een aankoopvoorstel te komen. De redenen om af te wijken waren legitiem, dus ontstond het gevoel dat de prioriteitenlijst niet de echte aankoopprioriteiten weergaf.
Nadat ik op de vorige ALV had beloofd me hier eens over te buigen ben ik er eens goed voor gaan zitten. Aan de basis is het huidige systeem goed. Ik ben erg gecharmeerd van de "ideale vlootlijst". Die lijst geeft precies weer wat we aan materiaal zouden moeten hebben. Het idee om de boten een kwaliteitscijfer te geven is ook uitstekend. De afschrijvingstermijn is wellicht enigszins arbitrair, en vooral het feit dat een wherry even snel wordt afgeschreven als een Wedstrijd-A skiff is discutabel, maar naar mijn idee zitten daar toch niet de echte pijnpunten.
Waar wel? Ik kom tot het volgende lijstje:
- De groepen zijn statisch. Niet alleen verschillen de prioriteitsgroepen nogal in grootte (van 2 tot 8 schepen), maar voor elk schip binnen de groep zijn de referentieschepen hetzelfde. Dit doet geen recht aan de werkelijkheid. Neem bijvoorbeeld een zware wedstrijdroeier die alleen een Wedstrijd-A skiff met kwaliteit 1 ter beschikking heeft. Deze roeier heeft er niets aan als er binnen dezelfde prioriteitsgroep een lichte Wedstrijd-A skiff met kwaliteit 8 aanwezig is. Deze roeier zou veeleer uitwijken naar een zware Wedstrijd-B skiff.
- De prioriteitslijst is statisch. Er wordt niet gekeken wat het effect is van de aanschaf van de eerste prioriteit. In een ongunstig geval kan het zo zijn dat één nieuwe aankoop niet voldoende is om een prioriteitsgroep "uit de lijst" te krijgen, maar dat er een groeter kwaliteitsimpuls nodig is. In de huidige systematiek kan zo'n aanschaf pas volgend jaar plaatsvinden.
- De wijze van gemiddelde-berekening werkt niet goed bij grote kwaliteitsverschillen binnen de prioriteitsgroep. Een aantal redelijke boten kan één "rotte appel" camoufleren, waardoor deze jarenlang niet op de vervangingslijst komt. Dit geldt momenteel bijvoorbeeld voor de Hans Peters. Dit schip uit 1989 is momenteel een van de slechtste schepen die we hebben, maar op de traditionele lijst is hij nog lang niet aan de beurt...
Nieuwe systematiek
Ik heb de volgende wijzigingen bedacht:
- De prioriteitsgroepen worden afgeschaft. In plaats daarvan krijgt elke categorie een aantal vergelijkingscategorieën. In deze categorieën zitten schepen die te beschouwen zijn als vervanging wanneer het desbetreffende schip zelf niet beschikbaar zou zijn.
-
De prioriteit wordt niet meer per groep bepaald, maar individueel per schip. De vervangingsprioriteit van een schip is gedefinieerd als het gemiddelde van drie ratio's:
- De eigen kwaliteit
- De gemiddelde kwaliteit van de overige schepen uit de categorie waartoe het schip behoort
- De gemiddelde kwaliteit van de schepen uit de vergelijkingscategorieën
Door deze middeling weegt de individuele kwaliteit van het schip zwaarder mee, waardoor slechte schepen binnen een verder hoogwaardige categorie niet aan de aandacht ontsnappen.
Resultaat
Hieronder de Top-10 prioriteitenlijsten die met de twee methodes berekend zijn:
Prioriteitenlijst oude systematiek
| Prioriteitsgroep | Prioriteit 2007 | Prioriteit 208 |
|---|---|---|
| Wherry's | 38 | 25 |
| Vieren ongestuurd niveau III | 33 | 29 |
| C1'en | 46 | 42 |
| Tweeën niveau III | 42 | 42 |
| Skiffs WedB | 50 | 44 |
| C4'en | 44 | 44 |
| Vieren gestuurd niveau III | 44 | 44 |
| Tweeën niveau II tot 65 kg | 54 | 46 |
| C2'en ongestuurd | 67 | 54 |
| Achten | 60 | 55 |
Prioriteitenlijst nieuw systematiek
| bootnaam | boottype | Kwaliteit 2007 | Kwaliteit 2008 | Kwaliteit eigen cat. | Kwaliteit vergelijkingscat. | Prioriteit |
|---|---|---|---|---|---|---|
| B. Sondaal | 4-/4x- | 1 | 1 | 3,00 | 3,50 | 2,50 |
| Vlotteric | 4-/4x- | 3 | 3 | 2,00 | 3,50 | 2,83 |
| Quarterback | 4-/4x- | 4 | 3 | 2,00 | 3,50 | 2,83 |
| Nieuwe Vaart | Wherry | 3 | 2 | 2,00 | 5,00 | 3,00 |
| Keulse Vaart III | Wherry | 3 | 2 | 2,00 | 5,00 | 3,00 |
| Zesstedenvaart | Wherry | 3 | 2 | 2,00 | 5,00 | 3,00 |
| Hans Peters | 8+ | 1 | 1 | 5,25 | 3,12 | |
| Pikaia | 1x | 3 | 3 | 3,33 | 3,17 | |
| Spoiler | 2-/2x | 4 | 3 | 3,00 | 4,00 | 3,33 |
| Wim Burger | 2-/2x | 4 | 3 | 3,00 | 4,00 | 3,33 |
| El-Ahrairah | 1x | 3 | 3 | 3,67 | 3,33 | |
| Double Dutch | 2x | 3 | 3 | 3,75 | 3,38 | |
| Fine de Fleur | 1x | 3 | 3 | 3,75 | 3,38 | |
| Moe | C1x | 2 | 2 | 4,00 | 4,33 | 3,44 |
| Primo | C1x | 2 | 2 | 4,00 | 4,33 | 3,44 |
| Deuxième Amour | Single wherry | 3 | 2 | 5,00 | 3,50 | |
| Ménage à Trois | 2-/2x | 3 | 3 | 4,00 | 3,50 | |
| Kaptein Rob | 2x | 4 | 3 | 4,00 | 3,50 | |
| Octoplus | 1x | 1 | 1 | 4,00 | 5,67 | 3,56 |
| Môgge | 1x | 5 | 4 | 1,00 | 5,67 | 3,56 |
Deze laatste lijst moet "dynamisch" geïnterpreteerd worden: elke keer als een aankoop bepaald is wordt de lijst opnieuw doorgerekend alsof de aankoop als gedaan is. Het spreekt vanzelf dat een vervanging van de Sondaal alle andere vier-zonders naar de onderste regionen stuurt.
Belangrijke opmerking: Bovenstaande prioriteitenlijst is opgesteld vóórdat de jaarlijkse vlootwaardering door de materiaalcommissie heeft plaatsgevonden. Dit zijn dus geen definitieve cijfers; ze zijn uitsluitend bedoeld als onderbouwing van de systematiekwijziging.
Ingewikkeld verhaal, maar het resultaat spreekt mij zeer aan! En jou?
vlootplaanning
Correctie & aanvulling
[2] De lijst van vergelijkingscategorieën vind je op <http://www.ricamsterdam.nl/ric/vloot/materiaal/vergelijkingscategorieen>.
nieuwe systematiek materiaalplan
Hier mijn opmerkingen over de nieuwe systematiek materiaalplan.
Huidige systematiek, punt 3: naar mijn weten werden er max. 4 punten toegekend voor de leeftijd en 4 voor de staat van onderhoud en niet alles aan de leeftijd. Ook de termijn van 14 jaar is nieuw voor mij. Ik dacht dat dat per schip/categorie verschillend was. Zo hebben (hadden?) houten schepen een langere levensduur dan plastic, wedstrijdschepen een kortere dan recreatieschepen en nog wat verschillen.
Nadelen huidige systematiek: van de uit het systeem rollende prioriteiten lijst kan afgeweken worden om redenen van benodigde beschikbaarheid, buitenkansjes e.d. Dat er de laatste tijd soms wat veel werd afgeweken, was in mijn ogen niet altijd correct (maar wie ben ik?), maar de ALV heeft alles gesanctioneerd.
Dat een wedstrijd A skiff even snel wordt afgeschreven als een wherry , is in mijn ogen niet juist, maar dat heb ik hierboven al aangegeven.
Nadelen huidige systeem:
1 is waar
2 is niet waar; het is weliswaar een aantal keren vergeten, maar in principe is de totale lijst net zolang, totdat elk benodigd schip in de lijst aanwezig is met kwaliteit 8. Dus niet één schip per categorie, maar net zoveel schepen per categorie als er schepen zijn met een kwaliteit lager dan 8. Die lijst is dus in theorie vrij lang (tegen de honderd!), maar na de eerste 15 a 20 is het zinloos om verder te rekenen, daar die toch nooit voor aanschaf binnen een jaar aan de beurt komen. In de praktijk blijkt dat maar een enkele keer een tweede aanschaf in dezelfde categorie hoog genoeg op de prioriteitenlijst komt.
3 is waar, maar blijft volgens mij ook het nieuwe systeem zo bestaan.
Nieuwe systematiek.
Ik denk dat ik het begrijp, maar ik kan de consequenties nog niet helemaal overzien. Ik zie 2 wezenlijke veranderingen:
1. De prioriteitscategorieën worden vervangen door vergelijkingscategorieën.
2. de prioriteitsbepaling wordt een mengsel van drie kwaliteiten i.p.v. twee. In het huidige systeem worden 2b en 2c als één geheel behandeld.
In jouw verhaal komt deze scheiding niet helmaal tot uiting, maar m.i. zou je beide ook apart kunnen invoeren.
Verandering 1 lijkt me inderdaad een verbetering en leidt tot opheffing van nadeel 1; ik ben hier een voorstander van.
Of verandering 2 meer oplevert dan het huidige systeem, waag ik te betwijfelen. Het lijkt me een beetje op vals afronden (3,46 is afgerond 4, want 3,46 afgerond op een decimaal is 3,5 en 3,5 afgerond levert 4) , maar ik ben hier niet helmaal uit.
Resultaat.
Oude systematiek. Deze lijst is niet juist, want de tweede aankoop van de wherries en de vieren III staan er niet in. Je hebt de tweede (en derde en vierde, maar die zijn niet relevant meer) aanschaf per categorie vergeten, zie mijn opmerking bij nadeel 2 hierboven.
De lijst, die jij presenteert moet "dynamisch" geïnterpreteerd worden. Nee, daarmee kun je nooit bij de ALV aankomen. Wat je moet doen om de lijst goed te presenteren is: 1. eerst alles uitrekenen, en ALLEEN de eerste van de lijst in de definitieve lijst opnemen. Vervolgens aannemen dat dat eerste schip gekocht is (kwaliteit 8 aan toekennen) en alles opnieuw uitrekenen. Degeen , die dan bovenaanstaat wordt de tweede in de definitieve lijst, dan nog een keer voor nummer drie in de definitieve lijst etc etc. Dat levert het prioriteitenvoorstel,. Als daar omwille van bepaalde redenen in het aankoopvoorstel toch van afgeweken wordt, moet het circus opnieuw worden doorgerekend met deze veranderingen.
Daarmee krijg je het sluitend, maar dat toont tevens het nadeel van deze nieuwe systematiek aan: het is eindeloos veel rekenwerk meer. Natuurlijk kun je met macro's in een spreadsheet een heel eind komen, maar dan heb je op de ALV een laptop nodig voor online doorrekenen en een beamer voor online presentatie. Dat lijkt me best aardig en professioneel, maar of dat nu jouw opzet is…
Maar ik ben wel degelijk enthousiast voor wijziging 1, dus daarom mijn tegenvoorstel. Voer alleen wijziging 1 uit en bereken dan met dezelfde rekentechniek als het huidige systeem .
Nadeel 1 van het huidige systeem is daarmee ondervangen. Nadeel 2 is in mijn ogen geen nadeel en nadeel 3 blijft sowieso bestaan.
Maar ook:
Laten we eens doorrekenen met alle vier de mogelijkheden: oud , met alleen wijziging 1, met alleen wijziging 2 en met 1+2 (= jouw voorstel) en zien wat dat aan verschillen oplevert. Dat kost wel een avondje met de zakjapanner, maar als je dat wil organiseren, meld ik mij alvast aan als deelnemer.
Winfried

Who to Watch - World Cup II (Luzern)
botenplan
Marcel